Každý z nás pozná ten pocit… keď sa ráno preberieme a len tak ležíme vo svojej posteli a nechce sa nám vstať. Sme ako húsenica zabalená v mäkučkom, teplom zámotku. Vonku je možno chladno a sychravo, no vo vnútri je veľmi útulne.
Je to náš vlastný, malý, pohodlný svet. Cítime sa tu ako v bavlnke a nechce sa nám ani pohnúť. Je nám tak príjemne, že by sme ľahko mohli opäť zaspať. Telo je úplne uvoľnené. Myšlienky sa bezcieľne túlajú a nechcú sa sústrediť na nič konkrétne.
Táto posteľ je našou malou zónou komfortu, z ktorej neradi odchádzame. Akoby sme kotvili v pokojnom prístave, zatiaľ čo zvyšok dňa pripomína plavbu na rozbúrenom mori. Sme tu dokonale chránení a nemusíme sa o nič starať.
Čo je vlastne komfortná zóna?
Je to prostredie, situácia, alebo činnosť, ktorú dobre poznáme a ktorá od nás nevyžaduje žiadne väčšie úsilie, ani zmenu.
Cítime sa tu bezpečne a uvoľnene, lebo presne vieme, čo môžeme očakávať a aké sú naše možnosti. Dobrovoľne zažívame stále to isté a radi predvídame, čo sa stane, aby sme sa nemuseli zbytočne vrhať do žiadneho rizika, ani neistoty. Robíme iba to, čo poznáme a zďaleka sa vyhýbame novým výzvam.
Svet často vidíme iba z jedného uhla pohľadu a strácame motiváciu niečo meniť, alebo sa zlepšovať. Naše pohodlie sa tým pádom stáva brzdou akéhokoľvek osobného rastu.
Zóna komfortu je našou vychodenou koľajou, ktorú neradi opúšťame, lebo nám vyhovuje. A ak nás predsalen takýto život prestane baviť, chýba nám sila na to, aby sme niečo zmenili. Neveríme si a máme strach, že novú situáciu nezvládneme. Vybočiť z našej koľaje a vydať sa smerom, ktorý nepoznáme je príliš riskantné.
Aké situácie predstavujú našu zónu komfortu?
Dlhodobo sa môžeme držať práce, ktorá nás nenapĺňa kvôli obave z neznámeho, straty istoty, alebo zlyhania pri hľadaní niečoho nového.
Môžeme tiež zotrvávať v nefungujúcom a neuspokojivom vzťahu, lebo sa bojíme samoty, zmeny, alebo neistej budúcnosti.
Možno sa obmedzíme na niekoľko zaužívaných činností a nebudeme ochotní otvoriť sa novým zážitkom. Rovnako sa môžeme vyhýbať aj novým skúsenostiam a výzvam, ktoré by nás posunuli ďalej, lebo máme strach z neúspechu.
Prečo vystúpiť z komfortnej zóny?
Každý z nás má niekde svoju zónu komfortu. A napriek tomu, že sa tam cítime ako doma, tento “zámotok” nás viac či menej obmedzuje a nedovolí nám žiť naplno.
Vykročením zo svojho pohodlia sa však rozvíjame a získavame skúsenosti, ktoré nás obohacujú. Otvárame si dvere k novým príležitostiam, ktoré by sme inak mohli premeškať.
Tým, že prekonáme svoj strach a úspešne zdoláme novú výzvu, si automaticky zvýšime sebavedomie a sebahodnotu. A v neposlednom rade pochopíme, že život mimo zóny komfortu je zvyčajne naplnenejší a radostnejší.
5 krokov ako vystúpiť zo zóny komfortu
1. Dajme si malé ciele
Vykročiť z komfortnej zóny je vždy ľahšie, ak si stanovíme spočiatku len malé, dosiahnuteľné ciele. S každým menším úspechom nám prirodzene porastie sebadôvera a upevní vnútorná sila a my budeme môcť náročnosť svojich výziev zvyšovať.
Ak je našim cieľom niečo veľké a podstatné, sústreďme svoju pozornosť na malé krôčiky, ktoré nás môžu k vytúženej méte dostať. Inak by sa totiž mohlo stať, že stratíme trpezlivosť a vzdáme sa skôr, než niečo dosiahneme.
2. Vystúpme z koľají
Náš život potrebuje rozmanitosť a nové impulzy.
Začnime robiť veci, ktoré bežne nerobíme. Pokúsme sa prekonať apatiu a stereotyp a pomaly sa vymaňme z upadajúcej stagnácie.
Prinesie nám to do života novú iskru, príťažlivú energiu, nezvyčajné nápady, ale hlavne úsmev, zvedavosť a čerstvý záujem.
Ak každý deň urobíme niečo inak, náš život bude zo dňa na deň krajší.
3. Buďme pozitívni
Zmena často prináša ťažké chvíle. Pozitívny prístup nám však pomôže prekonať prekážky, aj keď sú náročné.
Obklopme sa preto ľuďmi, ktorí nás podporia. Pomôžu nám zamerať sa na to, čo môžeme získať, a nie na to, čo môžeme stratiť.
Samozrejme, strach a strata dôvery sa budú naďalej snažiť podlomiť nám kolená. Pokúsme sa ich však vnímať ako skúšky odvahy a odhodlania, ktoré nás pripravujú na to, aby sme do cieľa dorazili v správnom čase.
A hlavne, nezabúdajme, že pozitívna energia je ako magnet. Priťahuje k nám ľudí a situácie, ktoré sú v súlade s našimi cieľmi.
4. Odmeňme sa
To, že sa nám niečo podarí, je vždy skvelou príležitosťou na oslavu. Doprajme si niečo pekné za každý malý dosiahnutý cieľ.
Keď sa odmeníme, budujeme si zdravý vzťah k sebe samým a potvrdzujeme, že naše konanie má hodnotu. Posilňujeme si sebavedomie a vieru vo vlastné schopnosti. Zároveň vytvárame rovnováhu medzi tým, čo dávame a tým, čo dostávame. A to nás motivuje takéto správanie opakovať.
Nečakajme však, kým nás pochváli niekto iný. Začnime sa chváliť my sami. Odmenou nám môže byť čokoľvek, čo nám prinesie radosť a potešenie, od kopčeka osviežujúcej zmrzliny, cez voňavý kúpeľ, po romantický víkend v Paríži.
Oslava malých víťazstiev nám ako jasná hviezda nadšene pripomína, aký pokrok sme už dosiahli. Dodáva nám novú energiu a pocit vďačnosti za to, čo už máme. A preto sa cítime šťastnejší a spokojnejší.
5. Vydržme
Vytrvalosť je pri prekračovaní zóny komfortu kľúčová. Keď sa rozhodneme zmeniť staré návyky, často narazíme na chvíle, keď sa budeme chcieť vzdať.
Zmeniť sa väčšinou nedokážeme zo dňa na deň a úspech je výsledkom opakovaných pokusov.
Je tiež prirodzené, že nie každý vytýčený cieľ sa podarí dosiahnuť. Život je plný zmien a niekedy sa veci jednoducho majú udiať inak, ako očakávame. Napriek tomu sa ale naučme životu dôverovať. A ak nás sklame a zlomí, doprajme si čas, aby sme nabrali silu a s novou nádejou mohli pokračovať ďalej.
Čo konkrétne urobiť?
Možností, ako začať, je veľa. Občas ich však nevidíme, alebo sa bránime urobiť prvý krok.
Ak sa bojíme dať v práci výpoveď, postupujme pozvoľna. Začnime najprv hľadať nové pracovné možnosti, alebo sa zapíšme na kurz, na ktorom si osvojíme nové zručnosti.
Ak chceme nový vzťah, ale máme z neho strach, pridajme sa do nejakej skupiny, kde spoznáme nových ľudí a naučíme sa im viac dôverovať.
Ak hľadáme odvahu k výstupu na najvyššiu horu, nájdime si parťáka, čo pôjde s nami.
Ak sa obávame vystúpiť s prezentáciou pred kolegami, skúsme najprv niečo odprezentovať priateľom.
Vystúpiť zo zóny komfortu nie je vždy ľahké a často si to môže vyžadovať veľkú dávku odvahy a trpezlivosti. Je to však nevyhnutné k tomu, aby sme mohli rásť, rozvíjať sa a žiariť. Každý malý krok nás privedie bližšie k spokojnosti a šťastiu. Ten krok však treba urobiť.
História je plná ľudí, ktorí sa rozhodli vystúpiť zo svojej zóny komfortu a dosiahli mimoriadne úspechy
Albert Einstein opustením klasickej fyziky a navrhnutím teórie relativity úplne zmenil náš pohľad na vesmír a čas.
Steve Jobs revolucionalizoval technický svet inovatívnymi produktmi ako Iphone a Ipad, pričom išiel často proti prúdu.
Elon Musk svojou víziou elektromobilov a kolonizácie Marsu posúva hranice toho, čo považujeme za možné.
Vincent van Gogh počas svojho života síce nebol uznávaný, no dnes ho jeho odvážne a expresívne obrazy radia medzi najvýznamnejších maliarov.
J. K. Rowlingová pracovala na sociálnom úrade, no stala sa jednou z najúspešnejších spisovateliek vďaka sérii kníh o Harrym Potterovi.
a Usain Bolt svojimi rekordnými časmi v behu na krátke trate predefinoval hranice ľudských schopností.
Všetci títo ľudia boli odhodlaní riskovať a pozrieť sa tam, kde ešte nikto nebol. Aj keď čelili zlyhaniam a kritike, nebáli sa ísť za svojimi snami. Mali jasnú predstavu o tom, čo chcú dosiahnuť. Hľadali nové riešenia a nenechali sa odradiť.
Urobme teda aj my jedno veľké rozhodnutie. A ako tá húsenica, ktorá sa najskôr musí zakukliť, aby sa stala motýľom a vychutnala si krásu letu, buďme aj my ochotní niečo vo svojom živote zmeniť a otvoriť sa novým možnostiam.
Vystúpme zo svojej zóny komfortu a vzlietnime!